Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Nierzadko można zauważyć także krwiomocz. Terapię należy wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci pupila. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo różnych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi specyfikami, które są stopniowo uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał zjeść preparatu to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne specjalnym aplikatorem na szyję czworonoga i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego środka jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny online