Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Z uwagi na swoje małe wymiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wypadają z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpieczna, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, do której może schować się aby odpocząć albo odstresować się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/ internetowy sklep zoologiczny